Profilatyka zębów Warszawa

Profilatyka zębów Warszawa

Najważniejszą rolę w zapobieganiu chorób dziąseł, przyzębia i zębów, odgrywa profilaktyka. Dotyczy ona nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Regularne wizyty kontrolne co 3 miesiące dla dzieci i co 6 miesięcy dla dorosłych dają duże szanse na zachowanie własnego uzębienia do późnej starości, zwłaszcza, jeśli będą połączone z zabiegami profilaktycznymi polegającymi na usunięciu złogów nazębnych (płytki nazębnej, kamienia nazębnego oraz barwnych osadów).

Złogi nazębne to lepkie osady tworzące się już od momentu pojawienia się w jamie ustnej zębów. Przyklejają się nie tylko do ich powierzchni, ale również do powierzchni wypełnień (plomb), do powierzchni różnych uzupełnień protetycznych (koron, mostów, protez wyjmowanych) oraz aparatów ortodontycznych.

Nabyta osłonka zębowa

Jako pierwsza powstaje tzw. nabyta osłonka zębowa i to zaledwie po kilkudziesięciu sekundach po oczyszczeniu zębów. Z jednej strony, ze względu na zawarte w niej substancje, chroni ona szkliwo zębów (najbardziej zewnętrzną warstwę zęba) przed rozwojem próchnicy, z drugiej jednak strony stosunkowo szybko ulega pogrubieniu.

Płytka nazębna

Powstaje na bazie nabytej osłonki zębowej, kiedy to po około 12-24 godzinach zaczynają gromadzić się w niej bakterie, tworząc najpierw wczesną płytkę nazębną, a po 10-14 dniach dojrzałą płytkę nazębną. Zlokalizowana może być nad dziąsłem jako tzw. płytka nazębna naddziąsłowa lub / i pod dziąsłem jako tzw. poddziąsłowa płytka nazębna.

Po 2-3 tygodniach płytka powoduje powstawanie mikrouszkodzeń i porowatości na zębach oraz zapalenie przylegających do koron zębów dziąseł. Na tym etapie stan zapalny dziąseł jest jeszcze odwracalny i cofa się w ciągu kilku dni po gruntownym usunięciu płytki.

Kamień nazębny

W płytce nazębnej po około 2-3 dniach od chwili jej powstania odkładają się bardzo trudno rozpuszczalne minerały, stopniowo tworząc jeszcze twardszy kamień nazębny o żółtym lub brązowawym kolorze. Proces przekształcenia płytki w kamień trwa około 2 tygodnie, różnie u różnych osób i zależy to między innymi od indywidualnych skłonności i od różnego składu śliny.

Dodatkowo sprzyja mu zła higiena – im grubsza warstwa osadu zalegającego na zębach, tym proces wapnienia płytki i powstawania kamienia przebiega intensywniej. Na ukszałtowanym już kamieniu, którego powierzchnia jest wyjątkowo porowata, nadal odkładają się skupiska bakterii, co prowadzi do powstawania kolejnych warstw płytki nazębnej.

Uformowany kamień nazębny jest mniej więcej taki twardy jak kamień kotłowy i przywiera do zębów tak mocno jak tamten do ścian kotła. Najwięcej powstaje go w sąsiedztwie ujść gruczołów ślinowych (produkujących ślinę): na powierzchni wewnętrznej (językowej) zębów przednich dolnych i na powierzchni zewnętrznej (policzkowej) zębów trzonowych górnych.

Szczególnie niebezpieczny jest kamień poddziąsłowy, ponieważ jak lodowiec wciska się wzdłuż korzenia w głąb dziąsła (tzw. kieszonki dziąsłowe) powodując niszczenie kości i specjalnych struktur utrzymujących ząb w zębodole. Doprowadza to do stopniowo zwiększającej się ruchomości zęba i w końcowym efekcie do jego utraty.

Barwne osady

Są bardzo nieestetycznymi złogami nazębnymi, pojawiającymi się często w wąskich przestrzeniach międzyzębowych, szczególnie między zębami przednimi dolnymi. Wyjątkowo trwałe są naloty z kawy i herbaty w postaci brązowoszarego osadu. Również nieładnym i niezwykle mocno przyczepiającym się osadem do powierzchni zębów są czarne jak smoła osady substancji smolistych u osób palących papierosy.

Oferujemy Państwu:

– przegląd jamy ustnej
– instruktaż higieny jamy ustnej
– profesjonalne czyszczenie zębów z kamienia nazębnego oraz osadu
– scaling ultradźwiekowy
– polerowanie zębów
– lakierowanie zębow preparatami fluorowymi
– lakowanie bruzd zębów trzonowych i przedtrzonowych

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *