Niwelowanie nadpotliwości. Jak można zmniejszyć nadmierne pocenie się?

 

Problemy z nadmiernym poceniem się mogą powodować kompleksy. W takim przypadku warto pomyśleć o skorzystaniu ze skutecznych sposobów na zlikwidowanie nadpotliwości. Co sprawdzi się najlepiej?

Czym jest nadpotliwość?

Nadpotliwość, inaczej nadmierna potliwość to dolegliwość, w której dochodzi do bardzo dużej produkcji potu przez gruczoły potowe umieszczone w określonych miejscach lub też na całym obszarze ciała. Najczęściej problem ten dotyczy pach, stóp oraz dłoni, gdzie zlokalizowana jest największa ilość tych gruczołów.

Nadmierne pocenie się może wtedy pojawiać się w określonych sytuacjach, na przykład stresowych, ale również bez wyraźnej przyczyny. Nieestetyczne plamy pod pachami, mokre dłonie i stopy, które dodatkowo mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, to dość poważny problem, który prowadzi nawet do kompleksów.

Dzisiaj osoby, u których diagnozowana jest nadmierna potliwość, mogą skorzystać z różnych metod skupionych na jej niwelowaniu. Co wybrać?

Metody leczenia nadpotliwości

Nadmierna potliwość to złożony problem, który najczęściej nie ma jednej wyraźnej przyczyny. W związku z tym u pacjenta nie można zastosować leczenia przyczynowego – należy więc stosować leczenie objawowe, czyli zmniejszać kłopotliwe pocenie się.

Do dyspozycji są zarówno specjalne kosmetyki, jak również zabiegi skoncentrowane na tym, by zredukować nadpotliwość Warszawa to jedno z tych miast, gdzie można z nich skorzystać.

Wśród metod leczenia nadmiernej potliwości znajdują się:

  • właściwa higiena ciała
  • stosowanie antyperspirantów
  • zastrzyki z toksyny botulinowej
  • leczenie chirurgiczne – usuwanie gruczołów potowych w pachach

Podstawa to zawsze właściwa higiena ciała, czyli codzienny prysznic z wykorzystaniem delikatnych środków myjących – te zawierające agresywne detergenty, na przykład SLS, mogą nadmiernie podrażniać skórę i gruczoły potowe.

Warto także pamiętać o stosowaniu antyperspirantów, w tym także blokerów. Najczęściej zawierają one sole glinu jak chlorek glinu, który ściąga gruczoły potowe i zmniejsza ich aktywność. Dodatkowo, kosmetyki mogą zawierać inne składniki zmniejszające nieprzyjemny zapach przez redukcję rozwoju bakterii, na przykład olejek z drzewa herbacianego.

Jednak u osób, u których diagnozowana jest poważna potliwość, powyższe metody nie działają w pełni skutecznie. Warto wtedy rozważyć specjalistyczne zabiegi na nadpotliwość Warszawa oferuje je w wielu gabinetach. Najlepsze efekty daje toksyna botulinowa – zabieg jest szybki, prosty, małoinwazyjny i redukuje pocenie nawet na ponad 6 miesięcy.

Written by