Nieprzyjemny zapach stóp – jak z nim walczyć?

 

Gdy pojawia się nieprzyjemny zapach stóp, w pierwszej kolejności konieczne jest ustalenie jego przyczyny. Co powoduje taki objaw i jak do zniwelować?

Za przykry zapach stóp odpowiada wiele czynników, dlatego zanim sięgniesz po specjalny spray do stóp lub sól do kąpieli, sprawdź, co może powodować taką dolegliwość.

1. Noszenie nieprzewiewnego obuwia

Bardzo często za nieprzyjemny zapach stóp odpowiada noszone obuwie. Do dolegliwości przyczynia się głównie obuwie wykonane z tworzyw sztucznych, które cechuje się niską przewiewnością, dlatego nie odprowadza nadmiaru wilgoci, co z kolei sprzyja rozwojowi bakterii.

W takim przypadku warto zmienić swoje obuwie na to wykonane z materiałów naturalnych i wspomagających cyrkulację powietrza, na przykład na siateczkowe buty sportowe, kapcie wełniane czy na obuwie skórzane.

2. Grzybica stóp i paznokci

Za nieprzyjemny zapach stóp może być też odpowiedzialna grzybica, która dotyka stóp oraz paznokci. Można leczyć ją samodzielnie.

Do leczenia grzybicy zaleca się stosowanie preparatów w formie płynów albo spray do stóp. Preparaty tego typu zawierają w składzie w substancje przeciwgrzybicze, dlatego mogą skutecznie zredukować nieprzyjemne dolegliwości, w tym pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie oraz nieprzyjemny zapach stóp.

3. Nadpotliwość stóp

U wielu osób przyczyną nieprzyjemnego zapachu stóp jest ich nadpotliwość. Nadmierna potliwość może być efektem czynników genetycznych, ale też określonych schorzeń.

Aby zniwelować dolegliwość, warto sięgnąć po spray do stóp o właściwościach antyperspiracyjnych i dezodorujących, który może zredukować wydzielanie potu i jego nieprzyjemny zapach.

Na nadpotliwość stosowane są również specjalne zabiegi wykorzystujące botoks, które miejscowo blokują aktywność gruczołów potowych.

4. Nieprawidłowa higiena

Warto też wskazać, że za problem z nieprzyjemnym zapachem stóp może być odpowiedzialna nieprawidłowa higiena.

Należy wtedy pamiętać o regularnym myciu stóp i stosowaniu odpowiednich kosmetyków, na przykład jak sól, balsam czy spray do stóp, które pomogą w redukcji dolegliwości.

Written by