Funkcjonalności, zalecenia i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym

Funkcjonalności, zalecenia i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym coraz to używanym w diagnostyce. Umożliwia penetrację całego organizmu czy też jego ustalonej części pod kątem stanu zapalnego, uszkodzenia czy procesów nowotworowych. Badany podczas badania spoczywa w wąskim tunelu urządzenia. Kiedy warto wykonać rezonans, jak się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej wykonuje się zwykle USG i RTG, uzupełniająco także MRI. Wszystkie wspomniane badania mają wiele zalet ale i ograniczeń. Stąd tak istotne jest uzupełnianie się ich razem, zwiększając możliwości na prawidłową rozpoznanie a dalej skuteczne leczenie.
Kolosalnym pozytywem badania MRI jest uzyskanie precyzyjnych zdjęć z racji chociażby wykorzystania kontrastów i oglądania organizmu pod wieloma płaszczyznami. Najnowszej generacji urządzenia pozwalają zbadać całe ciało, ale też jego poszczególne elementy. Obrazowaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Tak multinarządowa diagnostyka sprawdza się w badaniu procesów rakowych, przerzutów ale także analizie dużych obrażeń, nazywaniu i lokalizowaniu bólu różnego pochodzenia.
Obok wielu zalet i nieinwazyjnego charakteru badania rezonansem magnetycznym ten sposób posiada również wady. Kardynalną może być to, że rezonans magnetyczny warszawa jest badaniem statycznym, badany musi spoczywać w jego trakcie nieruchomo co utrudnia wykonanie badania dynamicznego bardzo ważnego przy urazach choćby narządów ruchu. Niestety na realizację MRI w Polsce stale czeka się nader długo. Szybciej osiągalne są RTG albo USG. Istnieje opcja wykonania MRI prywatnie, koszt jednak to przeważnie kilkaset złotych za konkretny obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie wpływa niekorzystnie na organizm, aczkolwiek wyłączeni z tej metody są pacjenci z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania przeciwwskazaniem są wszelkie uczulenia.

Zalecenia do rezonansu

Po wykonaniu podstawowych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pewności co do wstępnej diagnozy, kieruje pacjenta na rezonans magnetyczny warszawa. Może to być rezonans całościowy ciała, głowy, brzucha albo miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Głównym wskazaniem jest wykrywanie schorzeń układu nerwowego, procesów nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, schorzeń układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne bądź zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzmienia kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, zapalenie mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa bywa istotny w diagnostyce dysfunkcji całego organizmu. W sytuacji gdy nie ma przeciwwskazań do wykonania badania, poddany może mu być każdy, po zrobieniu ankiety.
Na samo badanie trzeba przyjść w luxnym ubraniu bez metalowych części, nie wnosić kluczy, biżuterii, telefonu, kart i urządzeń elektronicznych, dysponować dowód osobisty, badanie poziomu kreatyniny (w razie potrzeby zastosowania kontrastu), być na rezonans magnetyczny warszawa na czczo, bez makijażu, pianki czy lakieru na włosach. Nie ma potrzeby rezygnacji stale zażywanych leków.

W jaki sposób prześwietla MRI?

Podczas rezonansu badany przebywa w kanale. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner rezonansu wytwarza mocne pole magnetyczne działające na atomy wodoru i tlenu, następnie nadaje fale radiowe które na drodze trafiają na rzeczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer odczytuje dane o strukturze organizmu, stworzyć komputerowy obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są niezdrowe. Znaczne ryzyko niesie prześwietlenie RTG.
Badanie zmusza do dyscypliny i cierpliwości od chorego, ale w nagrodę pokazuje pełen obraz o wartości diagnostycznej. Rezonans magnetyczny warszawa może być przeprowadzany bez ograniczeń, jedynie stanowić może niebezieczeństwo dla chorych z rozrusznikiem serca albo innymi metalowymi elementami w organizmie, te stanowią przeciwwskazania do rezonansu. Stąd bardzo istotny jest wywiad i przekazywanie autentycznych odpowiedzi przed każdym realizowanym badaniem albo zabiegiem.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *