Protetyka Warszawa

Protetyka Warszawa

Usunięcie jednego zęba pozostawia pozornie tylko niewielką po nim lukę. Pozornie, ponieważ nie uzupełnienie w odpowiednim czasie brakującego zęba stopniowo prowadzi do bardzo niekorzystnych zmian nie tylko w obrębie zębów sąsiednich, ale również zębów przeciwstawnych, dziąseł, kości szczęki lub żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych, funkcji żucia i mowy oraz w estetyce.

Zęby sąsiednie mają tendencję do pochylania się, a nawet przesuwania w kierunku wolnej przestrzeni, co prowadzi do powstania nieestetycznych szpar między pozostałymi zębami. Ząb przeciwstawny stopniowo wysuwa się z zębodołu, staje się „dłuższy”, a to z biegiem czasu może doprowadzić do jego utraty. Usunięcie zębów bocznych dodatkowo znacznie przeciąża zęby przednie, powodując ich nadmierne starcie i bardzo niekorzystny efekt estetyczny.

Tak przemieszczone zęby odsłaniają dziąsła, które podobnie jak przechylone zęby, są wtedy bardziej narażone na urazy podczas jedzenia. Pojawiają się też trudne do oczyszczania miejsca, w których zalegające resztki pokarmowe stopniowo przekształcają się w kamień i doprowadzają do rozwoju zapalenia przyzębia i próchnicy.

Po usunięciu zęba rozpoczyna się nieodwracalny zanik kości w miejscu brakującego zęba. Odbija się to szczególnie niekorzystnie w przypadku utraty zębów dolnych, ponieważ dolne ruchome protezy zwykle gorzej się utrzymują na swoim miejscu, przyczyniając się do znacznego dyskomfortu w ich użytkowaniu.

Wysunięty ząb oraz usunięte zęby uniemożliwiają prawidłowe ruchy żuchwy, zmniejszając tym samym wydolność żucia. Utrata zębów przednich prowadzi do trudności w wymowie. Powoduje, że albo przestajemy się uśmiechać, albo podczas uśmiechu pokazujemy charakterystyczne „czarne dziury” po brakujących zębach. Utrata większej ilości zębów prowadzi też do większych zmian w wyglądzie, które postarzają twarz nawet o kilkanaście lat.

Stąd tak ważne jest uzupełnienie nawet pojedynczego brakującego zęba za pomocą implantów, mostów lub protez szkieletowych.

protezy ruchome:
• akrylowe
• szkieletowe
• elastyczne

protezy stałe:
• wkłady koronowokorzeniowe
• korony porcelanowe
• mosty porcelanowe

W naszym gabinecie wykonywane są ponadto licówki porcelanowe, zarówno te klasyczne, jak również takie bez konieczności preparacji zęba (czyli licówka jest przyklejona do zęba i ząb nie musi być szlifowany). Dzięki tej nowej metodzie w żaden sposób nie niszczymy naturalnej struktury zęba.

– licówki kompozytowe

– korony, mosty
• na metalu
• pełnoceramiczna

– inlay, onlay porcelanowe

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *